Na partii se starými Egypťany. Hra senet na tomto i onom světě

Mgr. Marie Peterková Hlouchová (Český egyptologický ústav)

Na partii se starými Egypťany. Hra senet na tomto i onom světě

Staří Egypťané si podobně jako my krátili svůj volný čas nejrůznějšími zábavami, mezi něž neodmyslitelně patřily i hry. Archeologické výzkumy v Egyptě odhalily kromě dětských hraček i hry deskové, kterými se bavili dospělí. Jedna z nich, staroegyptsky nazývaná senet, pronikla rovněž do představ spojených s posmrtným životem. Nejenže se motiv majitele hrobky sedícího u stolu s touto hrou vyskytuje na mnoha reliéfech, ale odkaz na senet se objevuje i v 17. kapitole Knihy mrtvých. Přednáška se bude věnovat jak archeologickým dokladům hry senet a jejím pravidlům, tak i významu této hry v zásvětí. Na základě toho představí poměrně komplikované a někdy i docela protichůdné staroegyptské vize života po smrti.

(Poznámka: akce je pouze pro přihlášené účastníky kurzu, informace o přihlášování jsou na webovém odkazu v podrobnostech události.)

Podrobnosti události

Začátek události
29.8.2017 15:00 - 16:30
Filozofická fakulta, Hybernská 3, Praha 1