Slavnostní otevření výstavy Sluneční králové

30. srpna 2020 se konalo slavnostní zahájení výstavy Sluneční králové v Národním muzeu, za účasti současného ministra pro turismus a památky Egyptské arabské republiky, dr. Chaleda el-Ananyho, a také velvyslanců, egyptského velvyslance v ČR, Saida Hindama, českého velvyslance v Egyptě, Jana Fulíka, držitele české koncese v Abúsíru, prof. Miroslava Bárty, a ředitele Českého egyptologického ústavu FF UK, doc. Jiřího Janáka. Výstava je pro veřejnost přístupná od 31. srpna 2020 do 7. února 2021. Vstupenky lze zakoupit online.

 

V 11:00 proběhla tisková konference, za účasti médií z České a Slovenské republiky. Tiskovou konferenci otevřel krátký film k výstavě. Poté následovaly proslovy generálního ředitele Národního muzea, dr. Michala Lukeše, ministra pro turismus a památky Egyptské arabské republiky, dr. Chaled el-Ananyho, prorektora Univerzity Karlovy a držitele abúsírské koncese v Egyptě, prof. Miroslav Bárta, historicky prvního ministra pro památky, dr. Zahiho Hawasse, náměstka ředitele Národního muzea, prof. Michala Stehlíka, a dr. Pavla Onderky, kurátora výstavy. Záznam tiskové konference je možné shlédnout na webu České televize, v pořadu Studio 6 Víkend.

V 17:00 byla výstava slavnostně otevřena za účasti premiéra České republiky, dalších členů vlády, a jiných význačných hostů. Záznam otevření je dostupný v iVysílání ČT24.

Ve 20:30 se na ČT24 vysílal speciál Sluneční králové k výstavě, s hosty prof. Miroslavem Vernerem a Miroslavem Bártou, a doc. Jiřím Janákem. Záznam je také dostupný online na stránce ČT24. Několik reportáží k výstavě se objevilo i v Událostech ČT 30. 8.

Momenty ze slavnostního otevření zachytil i fotograf Českého egyptologického ústavu FF UK, Petr Košárek.

 

Úvod > Nástěnka > Slavnostní otevření výstavy Sluneční králové