Vychází Zmizelé horizonty

Letos si připomínáme několik velmi významných výročí světové egyptologie. V roce 1822 francouzský badatel Jean-François Champollion rozluštil egyptské hieroglyfy, a stál tak u zrodu egyptologie jako vědeckého oboru. O sto let později objevil britský archeolog Howard Carter nevyloupenou hrobku krále Tutanchamona, čímž vzdechl nový impulz egyptské archeologii. A ve stejném roce 1922 byl v Praze František Lexa jmenován profesorem, a egyptologie se tak oficiálně stala jedním z oborů Univerzity Karlovy.

U příležitosti těchto významných výročí vychází kniha s názvem Zmizelé horizonty, která mapuje příběh české a československé egyptologie od založení egyptologického ústavu v Praze a Káhiře v roce 1959. Činí tak především prostřednictvím několika stovek fotografií, které během svých výprav do Egypta pořizovali fotografové tehdejšího Československého egyptologického ústavu, ale i jeho přední badatelé. Na svých snímcích dokumentují nejen archeologický výzkum a jedinečné objevy, ale také Egypt jako takový. Kniha je rozdělena na tři části podle prvních desetiletí existence egyptologického ústavu, tedy 60., 70. a 80. léta. V nich se pak objevují fotografie zachycující samotný archeologický výzkum, život na egyptském venkově, měnící se Káhiru i cesty, které tehdejší badatelé podnikali z Prahy do Abúsíru nebo ještě dál po staroegyptských památkách v Deltě, Luxoru, Asuánu nebo v oázách.

Zmizelé horizonty vycházejí z fotografického archivu Českého egyptologického ústavu a nabízejí čtenáři ucelený pohled na Egypt druhé poloviny 20. století i osobité přístupy jednotlivých fotografů. Bohatý obrazový obsah je doplněn texty, které vyprávějí příběh československé egyptologie a vykreslují obraz Egypta druhé poloviny 20. století. Dobrodružství archeologie a slavné objevy se v nich potkávají s běžným provozem terénního výzkumu a peripetiemi, které obor a jeho představitele v průběhu let potkaly.

 

Zmizelé Horizonty. Fotografie z archivu Českého egyptologického ústavu, 1959–1989

Lucie Jirásková, Petr Košárek, Štěpán Macháček

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha 2021

 

Knihu je nyní možné zakoupit přes e-shop Filozofické fakulty UK a v univerzitním knihkupectví Karolinum.

 

 

 

Úvod > Nástěnka > Vychází Zmizelé horizonty