Finanční příspěvky jsou určeny pro podporu výzkumu v Abúsíru (pyramidové pole, Jižní Abúsír, šachtové hrobky Pozdní doby) a v oáze el-Hajezu.
Získáváním veřejných grantů a sponzorských darů se snažíme získat prostředky pro udržení a případné rozšíření týmu české expedice do Egypta, včetně expertů z mnoha přírodovědných oborů. Prostředky napomohou také pozvednout místní ekonomiku v oblasti našeho působení (Abúsír) a umožní provádění záchranných výzkumů v souladu se směrnicemi Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA; el-Hajez).
Často se setkáváme s otázkami, zda má vůbec smysl sponzorovat projekty, odehrávající se tak daleko za hranicemi České Republiky, a jaký je význam podpory výzkumu, který zdánlivě nemá žádnou spojitost s Českou republikou a českou veřejností. Kromě výrazného posunu našich znalostí o dějinách starověku vás v následujících řádcích seznámíme s tím, co tyto sponzorské dary a podpora přinášejí české veřejnosti, jaký je smysl sponzoringu těchto aktivit, a jak je s dary nakládáno.
V roce 2000 byla Nejvyšší radou pro památky Egypta vyhlášena směrnice, podle niž se prioritou stávají výzkumy ohrožených a dosud málo probádaných oblastí nilské delty a pouští. Expedice Českého egyptologického ústavu FF UK na ni zareagovala zahájením výzkumu v oáze El-Hajez v Západní poušti, kde byly objeveny pozůstatky prehistorického osídlení a sídliště z Římské doby.
Váš sponzorský dar umožní české expedici pokračovat v tomto důležitém projektu a udržet tak své dobré vztahy s egyptskou stranou a přední místo mezi archeologickými týmy v Egyptě.
V současném světě, plném hrozeb terorismu a neochoty k vzájemnému porozumění je komunikace mezi českou a egyptskou stranou obzvláště důležitá. Češi jsou obecně v Egyptě přijímáni velmi pozitivně a český archeologický tým zde patří mezi ty nejuznávanější. Máme dobré vztahy s Nejvyšší radou pro památky a jejím generálním tajemníkem Zahi Hawassem, jehož studenti dnes také v Praze píší své disertační práce.
Naše práce v Egyptě, přítomnost egyptských studentů u nás a českých studentů v Egyptě vede k vzájemné otevřenosti a pochopení našich odlišných kultur. Obecně tak se tak otevírají nové a zajímavé možnosti komunikace evropské a arabské kultury.
Rozsáhlý multidisciplinární výzkum Českého egyptologického ústavu v Egyptě má rovněž velký potenciál pro vývoj české ekonomiky a českého výzkumu.
Aplikace výsledků mnohých vědních disciplín (antropologie, paleobotanika, atd.) vede k jejich dalšímu rozvoji a poznatky, získané během terénního výzkumu v Egyptě, umožní další postup bádání v těchto oblastech.
Dobré vztahy s egyptskými partnery a dobré jméno českých egyptologů na egyptských úřadech a vyšších místech egyptské správy je živnou půdou pro průnik české podnikatelské sféry na egyptské území.
Samotný úspěch české egyptologie je pak tou nejlepší vizitkou České republiky v Egyptě i ve světě.
Až polovina rozpočtu projektu vykopávek v Abúsíru je učena na platy místních obyvatel, kteří jsou nezbytní pro zajištění průběhu archeologických projektů v Egyptě: reisů (egyptských předáků dělníků), dělníků na vykopávkách, strážců lokality a skladů, atd. Tento významný pravidelný roční finanční příjem se týká nejméně XX vesničanů a jejich rodin a má nemalý vliv na zlepšení místního hospodářství (které dosud do značné míry spočívá na výměnném obchodě).
Schopnost získat finanční hotovost umožňuje chudším egyptským vesničanům vymanit se z nekonečného koloběhu dluhů, nakoupit nezbytné zásoby, poskytnout svým dětem lepší vzdělání a posílat nadané děti na střední, popřípadě vysoké školy.
Vaše sponzorské dary umožní udržení či dokonce rozšíření dosvadního rozsahu výkopových aktivit a zaručí tak pokračující příjem našim dosavadním egyptským spolupracovníkům a možné přijetí nových.
Sponzorské dary umožní zachování současné široké badatelské základny českého egyptologického ústavu FF UK, jehož pracovníci zahrnují vedle archeologů také historiky, experty v oblasti náboženství, kunsthistoriky, jazykovědce či odborníky na dějiny a archeologii Blízkého východu. Tato rozmanitost umožňuje vytvářet široký program výuky pro studenty, kteří pak mohou obstát ve světové konkurenci a stát se platnými členy vědecké komunity.
Jména všech našich sponzorů a dárců (pokud si sami nepřejí zůstat v anonymitě) pravidelně uveřejňujeme v našich publikacích spjatých s projektem, který podpořili. Způsob uznání je možno upravit dle individuálního přání dárce. Hlavního sponzora projektu propagujeme viditelným způsobem přímo na lokalitě během výzkumu.
Podle zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmu ve znění pozdějších předpisů, § 20, odst. 8.