Online sbírky muzeí se staroegyptskými artefakty

Významná světová muzea zveřejňují na internetu podrobné informace o svých sbírkách, které jsou průběžně doplňovány o nová data. Uvedený trend zahrnuje i sbírky staroegyptských artefaktů. Z těch největších mají své sbírky online British Museum, Neues Museum v Berlíně, Kunsthistorisches Museum ve Vídni, Museum of Fine Arts v Bostonu, Museo Egizio v Turínu a pouze výběrově Louvre a Ashmolean Museum v Oxfordu. Z těch menších sbírek jsou pozoruhodné například Oriental Institute University of Chicago , University of Pennsylvania Museum, Brooklynské muzeum uměníRijksmuseum van Oudheden (Státní muzeum starověku) v Leidenu, World Museum, Liverpool, Fitzwilliamovo muzeum v Cambridgi, Královské muzea umění a dějin v Bruselu, Museum of Archaeology and Ethnology, Cambridge, nebo Petrie Museum of Egyptian Archaeology, University College London. Většina německých muzeí nemá své sbírky online: Ägyptischen Museum – Georg Steindorff – der Universität Leipzig, Muzeum Augusta Kestnera v Hannoveru, Roemerovo a Pelizaeovo muzeum v Hildesheimu. Sbírky online také nemá švédské Muzeum středozemí, japonské muzeum Univerzity v Kjótu. Stránka Egyptského muzea v Káhiře není dlouhodobě funkční, na rozdíl od připravovaného Grand Egyptian Museum v Gíze, obě však nemají podrobné informace o sbírkách. To platí i o Národním muzeu v Chartúmu, Súdán.

Egyptský projekt Global Egyptian Museum měl za cíl shromáždit na jednom webu všechny světové sbírky, zatím však poskytuje jen 1 340 nejvýznamnějších nálezů. Sjednocenou databází několika amerických a evropských muzeí je možné prohledávat webovým nástrojem Cleo. Mezinárodní rada muzeí ICOM (International Council of Museums) má svůj speciální výbor pro egyptologii CIPEG. Sbírky jiného charakteru představují archivy cestovatelů na Přední východ a samozřejmě v nich na předním místě figuruje Egypt.

Řada zdrojů o muzejních sbírkách je sice dostupná zdarma online, přístup jednotlivých institucí s ohledem na poskytování dat třetím stranám se však od sebe navzájem zásadně liší. Například British Museum má online formulář, v němž lze okamžitě požádat o svolení k použití materiálů online pro studentskou nebo vědeckou práci. Pravděpodobně prvním významným muzeem, jež fotografie svých předmětů umístilo na web ve volné licenci, bylo Petrie Museum of Egyptian Archaeology, zmíněné výše. Mnohem větší ohlas měla stejná aktivita v případě newyorského Metropolitan Museum of Art. Od února 2017 zpřístupnilo všechny obrázky předmětů ve svých sbírkách – pokud není znám držitel copyrightu – jako volné dílo a zdarma na svém webu pod licencí Creative Commons Zero.

 Martin Odler, stránka aktualizovaná 3. 9. 2019

Úvod > Egyptologie > Odkazy > Online sbírky muzeí se staroegyptskými artefakty