Vyšly dvě nové egyptologické publikace

Nakladatelství Academia vydalo koncem listopadu dvě nové egyptologické publikace v češtině, Abúsír. V srdci pyramidových polí Miroslava Vernera a Lékařství starých Egypťanů II. Vnitřní lékařství autorů Evžena Strouhala, Břetislava Vachaly a Hany Vymazalové.

Kniha o Abúsíru je aktualizovaným vydáním publikace Zapomenutí faraoni, ztracené pyramidy. Abúsír  z roku 1997, dostupné v pdf na našem webu (odkaz v názvu knihy). Česká veřejnost tak do rukou dostává současný přehled poznání staroegyptské lokality Abúsír. Z anotace nakladatelství Academia: Archeologická expedice Českého (dříve Československého) egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze působí v Egyptě od počátku 60. let minulého století. Pracovala a pracuje na více místech, hlavní výzkumná činnost se však soustřeďuje na Abúsír – pohřebiště s hrobkami králů 5. dynastie (ca 2435–2306 př. Kr.), ležící v samém srdci pyramidových polí starověké Memfidy. Poprvé sem přišla, aby zkoumala jedinou hrobku – Ptahšepsesovu mastabu. Od té doby se česká archeologická koncese podstatně rozšířila a dnes zaujímá plochu okolo dvou čtverečních kilometrů. Byly zde odkryty dříve neznámé pyramidy, chrámy, papyrové archivy, hrobky, šachtové komplexy a dokonce celé velké hřbitovy z různých období egyptských dějin a tyto objevy výrazně změnily pohled na dějiny starého Egypta zejména ve 3. a 1. tisíciletí př. Kr. 

Druhá kniha je pokračováním úspěšného prvního dílu Lékařství starých Egypťanů I. Staroegyptská chirurgie. Péče o ženu a dítě, který vyšel v roce 2013, dokonce byl připraven dotisk. Publikována byla také  anglická verzeNyní se autoři zaměřují na vnitřní lékařství. Kniha obsahuje první české překlady staroegyptských textů, jež se týkají vnitřního lékařství, a rovněž jejich podrobný lékařský komentář. Texty obsahují řadu případů zaměřených na léčení různých částí těla od hlavy přes orgány hrudníku a břicha až po končetiny. K léčbě jsou v některých případech zaznamenána jen dietní doporučení, jindy však případy obsahují návod na přípravu léčivé směsi z bylinných, živočišných i minerálních substancí. Jen v omezené míře mohou být pro studium vnitřního lékařství využity staroegyptské mumie. Autoři však do své publikace zahrnuli i poznatky nejnovějších výzkumů v této oblasti. Kniha je určena všem milovníkům starověkého Egypta a rovněž zájemcům o studium dějin medicíny.

 

Úvod > Nástěnka > Vyšly dvě nové egyptologické publikace